ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Bilgisayar Hoparlörü

Masaüstü bilgisayar hoparlörü bir bilgisayarın önemli donanımlarından birisi olarak kabul edilir ve bilgisayardaki sesleri duymamızı sağlayan bileşenlerinden bir tanesidir. Hoparlör, kablo desteği ile bilgisayar kasasına takılarak kullanılır. Hoparlörden sesleri duymak için sahip olduğunuz hoparlörün Driver’ı yani sürücüsü ya da diğer bir deyişle kurulum CD’si bulunması gerekir.

Hoparlör Ne Demektir?

Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çevirmeye yarayan bir alettir. 1920 senelerinde elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına olanak tanıyan buluşlar ortaya çıkmıştır. Bu icatların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında kullanıma başlamıştır. Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg tarafından birçok çalışma yapılması sonucunda hoparlörü geliştirilmiştir. Bu iki bilim adamının bulmuş olduğu bu sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramadan kullanır.

Çalışma biçimlerine göre elemagnetostat, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olmak üzere farklı çeşitlerde hoparlör vardır. Hareketli olan bobinli hoparlörler, daire ya da elips biçiminde bir diyaframdan oluşur. Diyafram ortası ile kenarları boyunca dizilen yaylarla metal bir çerçeveye asılı bir şekildedir.

Diyaframın ortasında sıkıca tutturulan silindir şeklinde bir çekirdek ve üstüne sarılmış olan bir ses bobini mevcuttur. Bobin ve çekirdek bir mıknatısın kutupları arasına yerleşmiş şekildedir. İlk zamanlar, bir yükselticiden alınan doğru akımla çalışan elektromıknatıslar tercih edilse de günümüzde yumuşak demirden kalıcı mıknatıslar ya da seramik maddeler tercih edilir.

Bilgisayar Hoparlörü Ne İşe Yarar?

Hoparlörün kullanım alanı son derece yaygındır. Küçük büyük tüm organizasyonlarda, konserlerde, kongrelerde ve evlerinizde bile tercih edilen hoparlörler, ses sistemlerinin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Net, temiz ve yüksek bir ses duyabilmek için kaliteli bir hoparlör tercih etmek son derece önemli bir konudur.

Sesin yükseltilmesi ve geniş bir alana yayılması işi, bir hoparlörün asıl amacıdır. Bundan dolayı organizasyon yapılacak alanın büyüklüğüyle orantılı bir şekilde hoparlörün büyüklüğü de değişiklik gösterir. Kullanım amacına göre birçok ürün bulabilir, satın alabilirsiniz. 2+1 masaüstü bilgisayar hoparlörü en çok tercih edilen modeller arasında yer alır.

Bilgisayar Hoparlörü Fiyatları

Evde kullanmak amacıyla ve daha kaliteli müzik zevkini yaşamak için alacağınız bir hoparlör ile bir düğünde kullanılacak ve misafirlere tüm sesin gitmesini sağlayacak hoparlör modelleri tamamen birbirinden farklıdır. Hoparlörler arasındaki farklardan ilki büyüklüğü, ikincisi ise teknik özellikleri olarak söylenebilir.

Eğer sizin de önemli bir organizasyon planlıyorsanız ve davetlilerinize unutamayacakları bir müzik deneyimi yaşatmayı düşünüyorsanız, bu işi en iyi şekilde yapacak olan ve ses yükseltme işini üstlenebilecek kaliteli bir hoparlör tercih etmeniz son derece önemli bir konudur. Aksi takdirde, misafirlerin bir kısmı sesi çok iyi duyacakken, diğer kısmı ne çaldığının ya da söylendiğinin farkına varmayacağı için, hiçte verimli bir program olmayacaktır. Bilgisayar hoparlörü için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR